Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu vodorovná
Prešov školský úradHľadať
 
 

ZELENÁ ČÍTANIUVytlačiť
 

green.pngO knihách a čítaní sa už toho popísalo veľa. Sú potešením a darom, robia človeka lepším. Možno sa nimi zabaviť, možno sa z nich poučiť a veľa dozvedieť. Veď nie nadarmo sa hovorí, že je v nich ukrytá múdrosť a poznanie.

Asi preto „zasvätili“ Nešporáci koniec školského roka práve knihám. Okrem toho, že si knihy počas celého roka vypožičiavajú zo školskej knižnice Sovička, pravidelne spolupracujú aj s Knižnicou Pavla Országha Hviezdoslava v Prešove – realizujú tam nielen výpožičky kníh, ale aj zážitkové vyučovania a besedy.

V rámci podobnej spolupráce bol v piatok 14. 6. 2019 zrealizovaný projektový deň s názvom ZELENÁ ČÍTANIU. Zelená nesvietila v tento deň len v názve projektu, ale aj na oblečení žiakov  - zelenou farbou svojho oblečenia vyjadrili svoj postoj k čítaniu, a teda to, že čítajú radi a čítanie má u nich vždy zelenú.

Projekt bol súčasťou trojdňového literárneho festivalu Zvedavé čítanie, ktorý pripravila mestská knižnica nielen pre školákov, ale pre všetkých Prešovčanov, ktorí milujú knihy a všetko, čo je s nimi spojené. Festival sa konal pod záštitou primátorky mesta Prešov A. Turčanovej po prvý krát a ihneď si získal obdiv a nadšenie.

Piatkové stretnutie s knihami bolo ozaj nevšedné - pútavé a hravé. Žiaci 1. a 2. stupňa absolvovali viacero aktivít a tvorivých dielní, ako napr.: čítací maratón, dramatizáciu rozprávok, literárnu súťaž Milionár, burzu kníh, ilustrované čítanie, ale aj besedy so spisovateľmi.

Najmenším Nešporáčikom ponúkol svoje „básničkové pochúťky“ básnik Ondrej Nagaj, tretiakom a štvrtákom sa prihovoril Tibor Hujdič Mrkvička - propagátor detského čítania na Slovensku, ktorý okrem vtipného dramatizovaného čítania ponúkol aj niekoľko tipov na prázdninové čítanie. Spisovateľ Ľubomír Feldek viedol rozhovor o dôležitosti čítania so staršími školákmi. Jeho pútavé rozprávanie okorenila jemnými melódiami ďalšia členka rodiny - dcéra Katka. 

Aj keď bol piatok kvôli horúčavám namáhavý a únavný, Nešporáci z neho odchádzali natešení, s dobrým pocitom, ale hlavne ... s knihou v ruke. Veď nie nadarmo sa hovorí: Kniha najväčší priateľ človeka.

Mgr. Jaroslava Ďuricová


 
 
ÚvodÚvodná stránka