Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu vodorovná
Prešov školský úradHľadať
 
 

Nešporáci – víťazi projektu „Záchrana som ja“Vytlačiť
 

Úv. obrazok na web.png                Kolektívy tried Základnej školy Mirka Nešpora v Prešove sa v mesiaci október zapojili do 2. ročníka celoslovenského projektu s názvom "ZÁCHRANA SOM JA", ktorého vyhlasovateľom je nezisková organizácia Falck.

                Cieľom projektu bolo priblížiť žiakom tému prvej pomoci, vrátiť ju späť do škôl, naučiť deti dbať na svoju bezpečnosť, myslieť dopredu a predchádzať tak úrazom v školských zariadeniach. Nosným pilierom projektu bola súťaž s tematikou prvej pomoci a záchrany života. Bola určená žiakom 1. stupňa a stretla sa u školákov a ich pedagógov s obrovským ohlasom. Len ku koncu septembra bolo do súťaže registrovaných viac než 200 slovenských škôl. Ich úlohou bolo vytvoriť publikácie s literárnymi a výtvarnými námetmi k spoločnej téme – téme prvej pomoci a bezpečnosti na cestách.

                Súťažili druháci, tretiaci i štvrtáci a vytvorili príbehy a básne, ktoré doplnili nádhernými ilustráciami. Spoločne s triednymi učiteľkami ich zjednotili a upravili do publikácií, a tak uzreli svetlo sveta nezameniteľné a originálne detské „dielka“. Malí „nešporáčikovia“ nezabudli vyzdvihnúť aj dôležitosť a oslavu všetkých záchranných zložiek – policajtov, záchranárov a hasičov, teda tých, ktorých prácu bežne nevidíme, ale vieme, že sú tu pre nás vždy a všade. Našich „strážnych anjelov“.

                17. októbra 2018 boli v Bratislave vybrané najlepšie detské práce. Rozhodovanie bolo náročné, ale „nešporáci“ mali šťastie – ich publikácie boli vybrané ako víťazné v TOP päťdesiatke. Pre školu vyhrali AED – automatický externý defibrilátor - prístroj, ktorý dokáže zachrániť ľudský život. Okrem tejto hlavnej výhry získali navyše aj bonus - ukážky prvej pomoci pre žiakov celého 1. stupňa a kurz prvej pomoci pre pedagógov.

                Súťažné tímy po vyhlásení výsledkov neskrývali svoje dojatie a radosť. S určitosťou vedia, že aj budúci rok sa do projektu zapoja. Veď záchrana som JA, TY, ... MY všetci sme záchrana. Len treba chcieť a vedieť pomáhať.

                Záverom majú všetci zúčastnení len jedno želanie – aby prístroj, zachraňujúci ľudský život, nemuseli nikdy použiť.

 

Mgr. Jaroslava Ďuricová

               


 
 
ÚvodÚvodná stránka